ThermoStapler®
koagulacja argonowa
akcesoria i instrumenty
irygacja endoskopowa - waterfall
system odsysania dymów operacyjnych - aria
koagulacja argonowa
efficiency oriented performance
Koagulacja argonowa wykorzystuje zjawisko dobrego przewodzenia prądu wysokiej częstotliwości przez zjonizowany argon. Argon jest gazem obojętnym chemicznie, pozbawionym działania fizjologicznego i niepalnym. Pod wpływem prądu ulega jonizacji i tworzy obłok plazmy, w którym powstają łuki elektryczne.
W koagulacji argonowej nie ma kontaktu elektrody czynnej z tkanką. Odległość między instrumentem chirurgicznym a tkanką w zabiegach otwartych wynosi do ok. 5 mm, a w zabiegach endoskopowych do ok. 3 mm.
Efekt termiczny występuje w momencie, kiedy iskra przeskakuje z końcówki elektrody czynnej na tkankę. Długość łuku plazmowego pomiędzy końcówką sondy a tkanką zależy od ustawionej mocy, rezystancji tkanki docelowej oraz od natężenia przepływu argonu.
Używając koagulacji argonowej należy stosować się do wszystkich zasad bezpieczeństwa dotyczących standardowej koagulacji monopolarnej. Należy zapoznać się z instrukcją obsługi akcesoriów argonowych. Do koagulacji argonowej używany jest argon klasy 4.8 (99,998%) lub 5.0 (99,999%).
zalety zwiększające efektywność
- natychmiastowa hemostaza tkanek pomaga skutecznie koagulować duże, krwawiące powierzchnie
- ograniczona głębokość koagulacji do 3 mm minimalizuje ryzyko perforacji
- minimalna, w porównaniu do klasycznej elektrokoagulacji, karbonizacja tkanek
- brak waporyzacji tkanek zmniejsza ryzyko perforacji
- brak przywierania tkanki do instrumentów chirurgicznych
- brak dymu daje lepszą widoczność pola operacyjnego
- brak nieprzyjemnych zapachów
- precyzyjna aplikacja redukuje czas poświęcony na zabieg
bezpieczeństwo
Podstawową zaletą koagulacji argonowej jest stała, minimalna głębokość efektu termicznego. Ograniczona głębokość niszczenia tkanek podczas koagulacji plazmą argonową powoduje, że zminimalizowane jest ryzyko perforacji, a co za tym idzie można ją bezpiecznie stosować w cienkościennych narządach.
Dzięki dobremu przewodzeniu prądu przez plazmę argonową uzyskuje się pożądany efekt przy znacznie niższych nastawach mocy niż
w przypadku standardowej koagulacji wysokonapięciowej, przy jednoczesnej mniejszej ilości ciepła dostarczanego do tkanek pacjenta.
pobierz
Wyposażenie



top